Anetavle for Tommy Madsen
 
 
Proband
1Tommy Madsen  
 
2. generation / Forældre
2Mads Christian MadsenGårdejer; landmand; møbelfabriksarbejder* 26 jul 1931 Præstegaardsmark; Husby
† 11 apr 2015 Ulfborg Aktivcenter
3Hedvig Rathgen  
 
3. generation / Bedsteforældre
4Laurids MadsenGårdejer+biavler* 1 jul 1896 Nortoft; Lomborg sogn; Skodsborg Herred; Ringkø
† 1 jul 1973 Rødekorshjemmet i Ulfborg
5Marie Mathilde Bak AndreasenTjenesstepige; husbestyrerinde; Husmor* 27 apr 1900 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
† 19 aug 1975 Rødekorshjemmet i Ulfborg
6Christian RathkjenTysk soldat skovarbejder* 20 dec 1898 Hajstrup; Øsby Sogn.
† 3 jan 1983 Holstebro sygehus
7Maren KnudsenEnebarn; Malkepige; Husmoder* 30 jul 1911 Trelde
† 30 okt 1998
 
4. generation / Oldeforældre
8Mads Christian MadsenHusmand Nørtoft; Lomborg; Ansat ved privatbanen Lemvig-Thybo* 8 maj 1870 Mellemkloster; Staby sogn; Ulfborg Herred
9Kirstine EriksenSypige* 3 maj 1870 Sundsbyhus; Lomborg sogn; Skodsborg herred
† 9 okt 1936 Lemvig Sogn; Skodsborg Herred
10Andreas AndreasenGårdmand* 28 apr 1865 Gl.Præstegaars mark 10 et hus; Staby sogn; Ulf
† 31 jul 1921 Amtssygehuset i holstebro
11Else Marie Larsen bakHusmoder* 10 mar 1869 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
† 9 jan 1951 Krogh
12Hans Peter PetersenGift med Bodil Marie; 3 børn. Fiskeri og daglejer følge folk* 28 okt 1869 Raad
13Anne Marie Rathkjen*RatgenEnlig mor; arbejderinde.* 8 maj 1876 Øsby
† 15 nov 1972 Ulfborg
14Jens Andreas Johannesendaglejer bl.a på den gård Hvor johanne Kirstine Knudsen arbe* 16 mar 1878 Hvidstedmark; Taars; Børglum herred; Hjørring
15Johanne Kristine KnudsenEnlig mor; vaske- og kogekone.* 24 okt 1882 Høl; Gårslev sogn; Holmans herred; Vejle amt
† 4 jan 1954 Trelde
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Peder Christian MadsenGårdmand; lærer Staby højskole; studerer bl.a. oldnordisk li* 1 apr 1851 Nees Sogn Nørre Gråkjær
† 16 nov 1876 Mellemkloster
17Maren LauritsenHusmoder* 6 maj 1842 Staby Sogn; Mellem kloster aftægtshus
† 4 feb 1875 Staby sogn; Ulfborg Herred
18Niels EriksenHusmand; Husfader* 23 okt 1833 Blåbjerghus; Vandborg Sogn; vandfuld herred Ri
† 27 okt 1908 Nørtoft; Lomborg sogn; Skodborg Herred
19Ane Kirstine Sørensen RavndalHusmoder* 3 apr 1842 Ravndal; Nørlem sogn; Skodsborg Herred
† 15 okt 1920 Sdr Ravnsbækhus; Lomborg sogn; Skodborg he
20Jens AndreasenDaglejer; Husmand Bakkehus; Staby sogn* 27 dec 1828 Tim sogn; Hind Herred; Ringkøbing
† 17 apr 1901 Bakkehus; Staby sogn
21Mette Marie JørgensdatterHusmoder* 22 aug 1834 Lybæk; Hee sogn
† 20 nov 1918 Bramkær i staby sogn
22Lars Nielsen(bak)Gårdmand i Krogsgaardhus* 24 aug 1816 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
† 23 nov 1884 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
23Maren Jensen BakkeHusmoder* 23 nov 1837 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
† 4 sep 1891 Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred
24Peder PedersenPlejesøn; Arbejder* 12 nov 1838 Sig; Thorstup Sogn; Varde.
25Ane HansenHusmoder* 31 jul 1843 Hårby sogn; Båg herred; Odense Amt
26Jes Nissen RathgenDaglejer* 10 okt 1846 Raade; Øsby Sogn.
† 5 apr 1906 Hajstrup; Øsby Sogn.
27Cathrine Caroline Rasmussen * 7 maj 1845
† 25 apr 1920 Stepping
28Johannes ChristensenHusfader og daglejer udi agerbrug.* 29 mar 1853 Hvidsted Taars sogn Hjørring Amt
† 22 apr 1902 Ugilt sogn; Vennebjerg herred; hjørring am
29Marie Petersen * 17 jan 1852 Vidstrup sogn; Vennebjerg herred; Hjørring Amt
† 21 jan 1934 Hjørring sygehus
30Jørgen KnudsenDaglejer i agerbruget; Fisker; Husmand* 14 dec 1842 Trelde by; vejlby Sogn; Vejle Amt
† 4 nov 1906 Trelde by; Vejlby sogn; Elbo Herred
31Christiane ChristensenHusmor Spinderske* 26 apr 1847 født i Fredericia af Kirstineberg
† 13 feb 1918 Trelde; Vejlby sogn; Elbo herred
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Mads ChristensenGaardmand* 1798 Nees Nr Graakjær
† 5 sep 1859 Nr Graakjær
33Ane Johanne Christiansdatterhusmoder i bøvling senere gårdmandsenke* 2 sep 1808 Bøvling Sogn; Brentsgaard; Ringkøbing Amt; Hjem
† 13 feb 1865 Nørre Graakjær; Aftægtskone
34Laurids JeppesenGårdmand kloster gift* 1799 Holm i Ulfborg
† 23 feb 1843 Staby SognMellem kloster
35Anne Johanne HansdatterEnke i 1845 lever af gården* 22 7 1798 Baunbæk; Sdr.NissumSogn; Ulfborg Herred; Ringkøb
† 3 mar 1885 Mellemkloster Aftægtshus
36Erich Christian Nielsen (Skidengaard)Husmand; daglejer; tækkemand* 14 jan 1801 Skidenvad; Engbjerg sogn; Vandborg herred; rin
† 23 aug 1873 Vandborgbjerg
37Elisabeth Nielsdatter(Nielsen)Husmoder; Væver* 14 jul 1807 Vandborg sogn; Vandfuld herred; Ringkøbing Amt
† 22 nov 1854 Vandbergbjerg; Vandborg sogn; Vandfuld her
38Søren Christian ChristensenGårdmand; Nørre Ravndal ( Fæster)* 24 feb 1812 Nør-Ravndal; Nørlem 22 år i 1834
† 24 feb 1852 Nørre Ravndal
39Mette Christiansdatter * 9 dec 1816 Præstmark; Fabjerg sogn; Skodborg herred; Ringk
† 3 dec 1877 Sandkølenhus; Nørlem sogn; Skodborg herred
40Andreas ChristensenHusmand; tømmermand og grøftegraver* 1802 Scharregaard; Tim Sogn;
† 24 apr 1876 Kogsgaardhus
41Mariane Jensdatter * 1799 Nøderup; Tim sogn; hind herred; ringkøbing.
† 14 okt 1881 Kogsgårdhus; tim sogn; hind herred; Ringkø
42Jørgen JensenHusmand; daglejer og indsidder* 11 feb 1801 Lybæk; Hee sogn; Hind herres; Ringkøbing
† 23 maj 1878 Lystbækkjær
43Karen Lauridsdatter * 7 jun 1808 Kildsig by; Brejning Sogn; Hind Herred; Ringkøb
† 19 aug 1895 Hee sogn
44Niels Larsen (Bak)Husmand og fisker* 1784 Heden; Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred; Ringkøbing
† 16 jun 1868
45Maren Pedersdatter * 1781 Nørfjand; Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred; Ringkøbing
† 5 mar 1845
46Jens Christensen BakkeDaglejer; senere kludehandler* 1799 Kirkeby; Husby sogn; Ulfborg herred
† 13 aug 1864 Fattiggården
47Anne Kirstine Adserdatter * 1802 Thorup; Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred; Ringkøbing a
† 28 jun 1870 Krogsgårdhus hos datteren
48Jens Pedersen NørgårdHusmand og Skræder* 24 jul 1807 Sig
† 29 mar 1883 Vrenderup; Faaborg sogn; Skast herred; Rib
49Bodil Pedersdatter * 10 nov 1813 Sig
† 19 dec 1847
50Hans NielsenGårdmand i Ebberup* 29 aug 1816 Ebberup; Kærum; Baag herred ; Odensen; Fyn
† 20 dec 1871
51Karen NielsdatterHusmoder* 22 7 1815 Nellemose; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
† 15 nov 1877 Ebberup
52Jørgen August RathgenArbejdsmand i Hajstrup* 22 sep 1816 Haderslev
† 16 okt 1906 Flovt; Øsby Sogn
53Anne Marie Hansen JesdatterHusmoder* 8 feb 1818 Raade; Øsby Sogn.
† 8 mar 1893 Hajstrup; Øsby Sogn.
54Lars Jacob RasmussenHandskemager; arbejdsmand* 13 maj 1810 Odense herred; Odense amt
† 8 dec 1873 Haderslev
55Anne Christine JørgensenHusmoder* 9 jan 1810 Haderslev
begr. 2 feb 1867
56Christen JensenHusmand lever af sin jordlod* 23 feb 1813 Taars Sogn; Børglum Herred; Hjørring amt
† 21 apr 1870 Hvidstenmark
57Mette Marie JohansdatterHusmoder* 2 sep 1820 Taars Sogn; Børglum Herred; Hjørring amt
† 15 aug 1887 Hvidstedmark
58Peter Kirkemann MøllerUdlagt Barnefader; Butiksformand for købmand Jens Nielsen i* 28 feb 1829 Vor frue sogn; Ålborg
59Karen JensdatterMeget omskiftelig tilværelse* 1820 Tornbye sogn; Vennebjerg herred; Hjørring amt
60Knud JensenIndsidder og daglejer; Husmand* 27 jul 1807 Bredstrup
† 29 aug 1876 Trelde
61Karen JørgensenAdopteret til Værtshusholder Jørgen Hansen i 1822; Husmor* 20 feb 1819 Trelde by; vejlby Sogn; Vejle Amt
† 9 feb 1915 Fredericia; Sct Josephs hospital; St Michae
62Christen ChristensenGårdmand; Træskomand* 1811 Skjærbæch; Taulov sogn; Elbo Herred; Vejle amt
† 24 okt 1848
63Anne Marie Sørensen  
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Christen graakier MadsenHuusbonde gårdbeboer* 1753 Graakiaer; Nees sogn; Skodborg herred
† 7 maj 1816 Nees Sogn; Nørre Gårkjær
65Karen PedersdatterHusmoder* 1769 Vemb sogn
† 20 jun 1842 Nørre Graakjær
66Christen OttesenHusbonde; Bonde og Gaardbeboer* 6 jan 1760 Trans; Ringkøbing
† 28 dec 1819 Brentsgaard; Bøvling sogn
67Anne Kirstine Thorsdatter * 1766 Bøvling
† 15 mar 1847 Brentsgaard; Bøvling sogn
68Jeppe Pedersen HolmGaardmand; Fæstebonde* 1755 - † 27 jun 1822 Holm
69Maren ChristensdatterFæstebondekone* 1770 Kyttrup; Ulfborg kirkeby; Ulfborg herred; Ringkøbing
† 1 maj 1830 Holm
70Hans AdzersenGårdbeboer i Baunbæk Sdr.Nissum* 1763 Baunbæk; Sdr.NissumSogn; Ulfborg Herred; Ringkøbing
† 2 maj 1839 Sdr.Nissum Baunbæk
71Anna Maria Nielsdatter2.hustru* 1772 højtoft i 1790; Sdr. Nissum
† 10 mar 1853 Sdr.Nissum Baunsbæk
72Niels EriksenGårdmand på Skidenvad* 1737
† 1 nov 1825 Skidenvad
73Mette Christensdatter * 1762 - † 1832 Skidenvad
74Niels Larsen BlaabergGårdmand* 1752
† 19 apr 1822 Blåbjerg
75Karen Marie Nielsdatter * 1766 Houe; Ringkøbing.
† 27 nov 1847 Blåberghus
76Christen NielsenEjer Nør Ravndal* 1765 Ravndal; Nørlen sogn; Skodborg herred
† 7 apr 1844 Ravndal
77Ane Kirstine Sørensen * 1769
† 5 apr 1844 Ravndal
78Christian ChristensenTømmermand; Gårdejer; Præstmark* 1741
† 10 apr 1818 Præstmark; Fabjerg sogn
79Maren Jensdatter * 9 okt 1776 Flovle by; Hvidbjerg sogn; Refs herred; Thisted
† 28 sep 1850 Præstmarkhus; Fabjerg sogn; Skodborg herre
80Christen Pedersen SkarregårdHusbonde og gårdbeboer;* 1762 Scharregård; Tim sogn; Hind herred
† 16 okt 1835 Skarregård
81Else Marie Jensdatter * 1763 Smedgaard; Tim sogn; hind herred; Ringkøbing
† 3 jan 1824 Skarregård; Tim
82Jens Olesen StampeGårdmand* 2 jun 1758 Glistrup; Sønder Nissum sogn; Ulfborg herred; r
† 6 jun 1849 Nøderup; Tim sogn
83Else Berthelsen * 1762 Tim
† 26 maj 1842 Nøderup
84Jens Andersen ToftBonde og gårdbeboer* 1750
† 18 aug 1830 Sønderkjær; Aftægtsmand
85Mette Iversdatter * 1766
† 3 jan 1828 Lyebek; Hee sogn
86Laurids Iversen * 1769 Øster Noo; Hee sogn
† 23 jan 1841 Kildsig by; Brejning sogn; Bølling herred;
87Sidsel Poulsdatter * 1769 Kildsig ?
† 4 aug 1827 Kildsig ; Brejning sogn
88Lars Lauridsen (Nielsen) * 6 feb 1735 Sdr.Nissum
† 1786 Backgård; Nørheden; Sdr; Nissum
89Inger Nielsdatter * 1740 Madum
† 12 jan 1822 bachgaard; Nørheden; Nissum
90Peder ChristensenGaardbeboer; husbonde; fiskermand* 1743 Nørfjand; Sdr.Nissum
† 25 sep 1804 Sdr.Nissum
91Kirsten Adsersdatter * 1757 Baunbæk
92Christen Christensen BackHusbonde* 1752
† 29 jan 1830 Kirkeby; Husby sogn
93Kirsten Jacobsdatter * 1761 Øebye; Husby sogn; Ulborg Herred; Ringkøbing amt
† 25 mar 1851 Kirkeby; Husby sogn
94Adzer Jensen Torup "Wang"Geworben soldat; Fiskermand* 1770 Vang; Sdr.nissum sogn; Ulfborg herred; ringkøbing
† 1 aug 1846 Thorup
95Maren Nielsdatter * 1776 Galstrup; Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred; Ringkøbing
† 5 apr 1820 Thorup
96Peder ChrestensenGårdmand og laver gryder* 29 sep 1773 Nørgård; Sig
† 16 jun 1819 Sig
97Else Marie Povelsdatter * 1773 Ounbøl; Torstrup sogn
† 13 maj 1860 Sig
98Peder JessønGårdejer* 17 maj 1781 Sig
† 19 nov 1854
99Maren Jensdatter * 23 dec 1780 Sig
† 5 dec 1873 Sig
100Niels HansenGårdmand ; Grøftebjerg; Ebberub* 1770 Ebberup; Kærum
† 12 mar 1851 Ebberup; Kærum sogn; Baag herred
101Kirsten Rasmusdatter * 1778 Tylled; Søby sogn; Baag Herred; Odense
† 8 maj 1846 Ebberup; Kærum sogn; Baag herred
102Niels ChristensenBoelsmand ernærer sig af Avlingen; Neldemose* 1780 Nellemose; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
† 1 dec 1838 Nellemose
103Kirsten Jensdatter * 1795 Nellemose; Haarby sogn; Baag Herred; Odense
† 7 apr 1877 Nellemose
104Claus Christian Rathgen * 1790 Altona købstad; Holsten
† 19 jul 1838 Flovt; Øsby Sogn
105Hedevig Christine Rathgen*Zander * 15 okt 1792 Holm; Kliplev Sogn
† 21 mar 1851 Raad
106Jes Nissen HansenLandmand Hyrup* 9 jan 1797 Raad; Øsby sogn
† 21 jun 1859
107Dorthea Hansdatter * 6 sep 1792 Årø
† 20 feb 1866 Årø
108Rasmus CaspersenSoldat Landværn; træskomand i base 4.* 1780 Skovs Højrup; Næsbyhoved Broby; Odense
109Cathrine Larsdatter * 1789 Skalbjerg; Vissenbjerg; Odense
110Christian Jørgensen  
111Karen Hansdatter  
112Jens JensenGaardmand i Hvidstedgaard by* 1779 Tårs sogn; Bøglum herred; Hjørring
† 26 jan 1861 Hvidstedgård
113Maren Pedersdatter * 1777 Kolbroe; Taars sogn; Borglund herred; Hjørring
† 28 nov 1855 Hvidsten
114Johan ChristensenGaardmand* 1790 Jelstrup; Vennebjerg Herred; Hjørring
115Kirsten AndersdatterGaardkone* 1794 Hvidsten; Taars; Hjørring? Jelstrup?
116Peder Jacobsen MøllerToldbetjent 
117Inge Christensen  
118Gammel Jens Jensen NyegaardHjulmand* 1783 Nygård; Thorbye sogn; vennebjerg herred; Hjørring amt
† 6 feb 1846 Nyegård
119Maren Larsdatter * 22 nov 1778 Hedegård; Snarup by; Rakkeby sogn; Børglum her
† 5 mar 1852 Nygård; Vidstrup sogn Vennebjerg herred; Hj
120Jens Lauritsen  
121Maren Jensdatter  
122Jørgen Hansen * 1780 Trelde
† 9 feb 1869 Trelde; Vejlby sogn; Elbo herred; Vejle amt
123Dorthe Kristine Jensdatter * 1785 Trelde - † 1 apr 1863
124Christen ChristensenHusmand lever af sin jordlod* 1773 Linneballe
† 30 okt 1846 Lindeballe; skjærbæk knap; Taulov sogn; El
125Ingeborg Jensdatter * 1777
† 24 sep 1860 Skærbæk knap Lindballe
126SørenTjenestekarl i Uldum 
127 Tjenestekarl i Uldum 
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
128Mads Jensen Graakiaer * 1724 Nørre Graakier; Skalstrup; Nees sogn; Skodborg herred
† 1 jul 1783 Nørre Graakier; Nees sogn; Skodborg herred
129Dorothea Pedersdatter * 1720 Nees
† 8 jan 1811 Nørre gråkær
132Otte Christensen * 1731 Fjaltring Sogn; Vandfuld Herred; Ringkøbing
† 1804 Fjaltring; Vandfuld herred; Ringkøbing
133Else Christensen * 1733 Fjaltring; Vandfuld Herred; Ringkøbing Amt
136En ikke kendt  
137Maren Simonsdatter  
140Adser Baunbæk Jensen * 1724 - † 1799 Baunbæk
141Adsers første  
152Christen NielsenBonde og gårdbeboer* 1731
153Første ægteskab  
158Jens MadsenHusbonde* 18 maj 1744 Floulev Hvidbjerg sogn Refs herred; Thisted am
† 24 jun 1802 Flovle by; Hvidbjerg sogn; Refs herred; Th
159Mette Clemensdatter * 21 mar 1734 Styval; Hvidbjerg sogn; Refs herred; Thisted a
† 25 mar 1793 Flovle by; Hvidbjerg sogn; Refs herred; Th
160Peder Jensen * 1726 Scharregård
† 1786 Scharregård
161Maren Christensdatter * 1729 - † 1788 Scharregård
162Jens Andersen * 1722 Smedgård; tim ?
† 1812 Skarregård; Tim sogn; Hind herred; Ringkøbing
163Anne Jensdatter * 1731 Tim?
† 12 maj 1817 Scharregaard
164Ole Glistrup  
166Bertel Stampe  
168Anders Jensen toft * 1708 - † 1789 Lyebæk
169Karen Nielsdatter * 1709 - † 1788 lyebek
172Iver Lauridsen  
176Laust  
182Adser Baunbæk Jensen
  (= Ane nr: 140)
 * 1724 - † 1799 Baunbæk
183Adsers første
  (= Ane nr: 141)
  
186Jacob Madsen VejeBonde og gårdejer* 1725 Hulveje; Husby; Ringkøbing
† 1784
187Maren Michelsdatter * 1734 Husby; Ringkøbing
† mar 1812 Huulveye; Husby sogn
188Jens BertelsenBonde og gårdbeboer* 1743 Nørfjand
† 14 nov 1781 Norden Torsminde; Vang; Sdr.Nissum sogn; U
189Kirsten Adsersdatter * 1745
190Niels ChristensenBonde og Gårdbeboer. Galstrup* 1742 Gielstrup; Sdr.Nissum
† 1806 Gielstrup
191Karen Andersdatter * 1744 Fjandgård
† 1796 Gielstrup; Sdr.Nissum sogn; Ulfborg herred; Ringk
192Chresten PedersenGårdbeboer og Fæster* 25 aug 1724 Omme sogn
† 1807 Sig
193Appelone Nielsdatter * 21 sep 1738 Næsbjerg
† 27 apr 1824 Sig
194Povel Nielsen * 1716 - † 1780 Ounbøl.
195An JensdatterHusmoder i Ounbøl* 2 aug 1740 Mejls
† 15 jan 1812 Oubdøl
196Jes Madsen SøndergaardGårdmand og laver gryder* 29 nov 1743 Tange; Torstrup sogn; Øster Horne herred; Ribe
† 27 mar 1820 Sig
197Bodil Jørgensdatter * 1745 - † 1788
198Jens JensenGårdmand laver gryder* 5 jun 1752 Yderik
† 26 dec 1828 Sig "Grammer Holdt"
199Maren KlausdatterHusmoder* 1758 Sig
† 2 jan 1820 Sig
200Hans Nielsen * 1729 Ebberup; Kærum sogn; Baag herred; Odense
† 1791 Ebberup
201Karen Pedersdatter * 1738 Ebberup
† 7 jul 1813 Ebberup; Kærum
202Rasmus HansenBonde og gårdmand ; Tylled Søby sogn* 1735 Tylled
† apr 1800 Søby.
203Berthe Erichsdatter * 1750 Høed; Flemløse; Baag herred; Odense
204Christen ChristensenHusbonde og gårdbeboer* 1753 Strandby; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
† 4 jan 1819 Nellemose
205Kirsten SørensdatterMadmoder* 1756 Strandby; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
† 29 jan 1824 Nellemose
206Jens TerkildsenHalvgårdmand* 1759 Nellemose; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
207Karen Andersdatter * 1760 Nellemose; Haarby sogn; Baag herred; Odense; Fyn
208Jørgen RathgenArbejdsmand; Husfader* 1741
209Kirstine Louise? Rathgen*Nissen  
210Christian Carl ZanderPropiotær* 1733 Ladegaard; Kliplev sogn
† 4 jul 1816 Skrydstrup sogn; Gram Herred; Haderslev Amt
211Maren Zander*Nissen * 1759 Hostrup; Ensted Sogn
† 27 jul 1799 Holm; Kliplev
212Nis Hansen TerkelsenSnedker og daglønner* 21 sep 1772 Raad; Øsby sogn
† 1 sep 1815 Raad
213Johanne Jesdatter * 12 jul 1766 Hajstrup; Øsby sogn
214Hans Matthiesen * 25 nov 1748 Årø
† 30 apr 1799 Årø
215Birhte Dorthe Hansen*Nicolaisdatter * 1747 Ørby; Vonsbæk sogn
† 14 maj 1820 Årø; Øsby sogn
216Casper JørgensenHusmand og væver* 1738 i ca.
217Anna Hansdatter * 1737 i ca.
218Lars Larsen  
219Kirstine Marie Andersdatter  
224Jens MadsenHusbonde gårdbeboer* 28 mar 1734 Houstrup; Tårs sogn; Børglum herred; Hjørring
† 1795 Hvidsted
225Ane JensdatterMadmoder* maj 1746 houstrup
† 1811 Hvidsted
226Peder ChristensenBonde og gårdbeboer* 1742
† 16 okt 1823 Kolbroe; Tårs sogn
227Johanne PedersdatterMadmoder* 1744
† 11 mar 1827 Kolbroe; Tårs sogn; Børglum herred
236Jens Thomsen Nygård * 1754
† 1785 Tornby sogn; Vennebjerg herred; Hjørring amt
237Kirsten JensdatterMadmoder* 1752
† 1797 Nygård; Tornby sogn; Vennebjerg herred; Hjørring
238Lauds NielsenHusbonde* 1730
239Kirsten Andersdatter * 1738
244Hans LundGårdmand 
245Mette Pedersdatter * 1755
246Jens NielsenSmed; Huslejer* 1732
247Maren Poulsdatter * 1742
251Karen Donners * 1747 Taulov-skærbæk
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
256Jens Graakiaer * 1702 Nees sogn
† 28 jan 1768 Nørre gråkær
257Maren Christensdatter  
258Peder Christensen  
316Mads Jensen  
317Inger Nielsdatter * 1709
† mar 1756 Floulev Hvidbjerg sogn Refs herred; Thisted a
318Clemmen Nielsen * 1690 Styvel; Hvidbjerg; thisted
† 1 sep 1766 Styval; Hvidbjerg sogn; Refs Herred; Thiste
319Maren Knudsen * 1703 Hvidbjerg; Thisted
† 22 feb 1775 Sem; Hvidbjerg sogn; Refs herred; Thisted
320Jens Pedersen * 1696 Scharregård
321Karen Olufsdatter * 1705 Søen
† 1746 Scharregaard
322Christen Brink Jacobsen  
374Michel Jacobsen Sand * 11 feb 1703 Sand; Bokby; Husby; Ringkobing; Ringkobing; De
† 1755 Sand; Bokby; Husby; Ringkobing; Ringkobing; Denma
375Kirsten Hounisdatter Moes * 1701 Husby; Ulfborg herred; Ringkøbing
† 1781 Sand; Bokby; Husby; Ringkobing; Ringkobing; Denma
376Bertel Nielsen * okt 1713 Sønder Nissum
† 1760 Sønder Nissum
377Anne Jensen * 10 aug 1713 Sønder Nissum
† 1786 Sønder Nissum
378Adzer Jensen Klitten * 1714 - † 1760
379Margrethe Jensen * 1717 Sønder Nissum
380Christen NielsenGården Gielstrup* 1722
† 1791 Gielstrup; Sdr.Nissum
381Anne Knudsdatter * 1714
382Anders S****d***  
384Peder Kristensen  
386Niels Stauvskjær  
387Bente Olufdatter * 12 jun 1705 Næsbjerg
390Jens Mathisen  
391Else Nielsdatter  
392Mads Pedersen * 1679 Tange
† 11 maj 1761 Tange
393Anna Jesdatter * 1711 Sig; Thorstrup
† 9 apr 1758 Tange
396Jens Jensen * 1716 Ounbøl
† 1795 Yderik
397Maren Pedersdatter * 1721 Yderik
† 1798 Firehøje
400Niels Madsen  
401Anne Rasmusdatter  
402Peder Persøn  
406Erich Stougård JensenGårdmand* 19 okt 1723 Trunderup; Jordløse sogn; Baag herred; Odense
† apr 1793 Høed
407Johanne Hansdatter * 1707 Flemløse; Flemløse sogn; Baag herred
† 1787 Høed; Flemløse sogn; Baag herred
408Chresten Madsen  
410Søren Simonsen † 1774
411Anne Pedersen  
412Terkel Rasmusen  
413Maren Friderichdatter  
414Anders Nielsen * 1726
415Kirsten Hansdatter * 1726
420Christian CarlsenForpager Søgård* 1701 - † 16 jun 1785 Holm
421Margretha Aalhed Chrestensdatter * 1705 Bovrup
† 2 feb 1785 Holm; Kliplev Sogn
422Christian NissenGårdmandTønderhus Hostrup* 11 feb 1724 Hostrup; Ensted Sogn
begr. 10 jan 1790 Ensted Kirke; Ensted Sogn; Lundtoft Herred
423Metta Lorentzdatter * 5 apr 1734 Stubbæk; Ensted Sogn
† 14 dec 1763 Hostrup; Ensted Sogn
424Terkel Jensen * 1752 Smidstrup; Gadbjerg sogn; Tørrild herred; vejle amt
425Ellen Nisdatter * 1748 Raade; Øsby Sogn.
† 9 jan 1815 Raade; Øsby Sogn.
426Jes Hansen Dinsen * 1720
† 31 jul 1793 Øsby; Øsby sogn
427Heilvig Mathiesdatter * 1721
† 26 aug 1789 Øsby; Øsby sogn
428Matthias Hansen * 1713 Assens
† 11 nov 1778 Årø; Øsby sogn
429Marie Nielsdatter * 1719
430Nicolai Christensen  
431Maren Nicolaisdatter  
448Mads Ollesen * 1704 Ugild
449Karen Nielsdatter * 1708 Ugild sogn
450Jens Christensen * 1715 Ugilt sogn
451Maren Mickelsdatter * 1719 Ugilt sogn
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
640Peder Sharregaard Lauridsen  
642Oluf  
748Jacob Sand  
754Jens Jørgensen * 1685 Vang; Sonder Nissum; Ringkobing; Ringkobing; Denmark
† 1755 Vang; Sonder Nissum; Ringkobing; Ringkobing; Denm
755Maren Pedersdatter * 1680 Vang; Sonder Nissum; Ringkobing; Ringkobing;
† 1760 Vang; Sonder Nissum; Ringkobing; Ringkobing;
762Knud Andersen  
763Maren Nielsen Harboe  
774Oluf Pedersen * 1679 Næsbjerg
begr. 15 apr 1725 Næsbjerg Kirkegård
775Maren Hansdatter  
812Jens Eriksen  
813Gertrud JensdatterHusmor 
814Hans Andersen * 1679 Flemløse sogn; Baag herred; Odense
815Berte Lauridsdatter  
842Christian Petersen SchmidtGårdmand 
843Anne Elisabeth Clausen † 2 feb 1785 Holm
844Nis Hansen * mar 1683 Hostrup; Ensted Sogn
† 14 mar 1754 Hostrup; Ensted Sogn
845Ann Christensdatter * maj 1691 Hostrup; Ensted Sogn
† 18 aug 1745 Hostrup; Ensted Sogn
846Lorentz PetersenTønderhus Bo. Stubbæk* mar 1693 Stubbæk
† 2 jan 1769 Stubbæk
847Ann Jørgensdatter * mar 1697 Røllum
† 12 jul 1766 Stubbæk
848Jens Mikkelsen * 1710 Smidstrup skovhus; Gadbjerg sogn
† 1768 Refstrup skovhus; Gadbjerg sogn
849Maren Knudsen † 14 nov 1764 Smidstrup skovhus; Gadbjerg sogn
850Nis Hansen  
851Anne Marie Pedersen  
856Hans Henrick HalmandSkomager 
858Niels Jensen  
859Bold Kristensdatter  
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1550Hans Lauridsen * 1682 Næsbjerg
1628Anders Hansen  
1688Hans Andersen  
1689Marin Nissen  
1690Christen Petersen * 28 maj 1665 Hostrup; Ensted Sogn
† 1730
1691Botel Hansen * sep 1664 Hostrup
1692Peter Michelsen * 7 feb 1669 Stubbæk; Ensted
† 11 aug 1743
1693Anna Lorentzen * 1671 Ensted
† 31 mar 1727
1694Jørgen JessenHjulmager* 1666 Ensted sogn; Røllum
† 1733 Ensted sogn; Røllum
1695Ingeborg Lorentzdatter * 1659
† jun 1735 Ensted Røllum
1716Jens  
1718Kristen  
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
3380Peter jessen  
3381N.N.  
3382Hans Nissen  
3383Marrin Andersdatter  
3384Michel Petersen SchmidtSmed* 1639 Ensted - † 1 sep 1689
3385Mette Asmussen * 1643 Stubbæk; Ensted Sogn
† jan 1715 Stubbæk; Ensted Sogn
3386Lorentz  
3388Jes Nissen  
3390Lorentz Schneider  
3391Kiersten  
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
6760Jes  
6764Nis  
6768Peter  
6770Asmus  

EMAIL | Navne index | Oversigtsanetavle | Aneliste | Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 16-jul-2018 med GEDHTanc Version 2.38.1   © 2007